Kasy fiskalne w 2019 roku. Jak będą działały nowe urządzenia?

W 2019 roku na rynek technologii sprzedaży będą trafiały jedynie kasy fiskalne, które zapewnią funkcjonowanie w ramach systemu online. Urządzenia rejestrujące tego typu zostaną wyposażone w odpowiednie interfejsy komunikacyjne oraz rozwiązania umożliwiające realizowanie i wysyłanie e-paragonów. Ponadto, każda nowa kasa fiskalna zagwarantuje współpracę z terminalem do kart płatniczych.

Kasa przesyłająca dane do serwerów MF

Transmisja danych z urządzeń fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów to podstawowe założenie systemu kas online. Współpraca tego typu ma się odbywać za pośrednictwem łącza internetowego oraz odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego, np. modułu Wi-Fi albo portu sieciowego LAN (Ethernet). Nowe kasy fiskalne będą w ten sposób przesyłały informacje dotyczące sprzedaży prowadzonej przez przedsiębiorców. Natomiast zgromadzone dane posłużą m.in. do skuteczniejszego monitorowania i analizowania działań podejmowanych przez krajowych podatników. W rezultacie, w 2019 roku system kas fiskalnych online przyczyni się chociażby do zdecydowanego zmniejszenia liczby przypadkowych kontroli urzędniczych oraz ograniczenia „szarej strefy”.

Realizowanie e-paragonów fiskalnych

Urządzenia rejestrujące, które będą działały w ramach systemu online, zapewnią bezpieczne wystawianie oraz przesyłanie e-paragonów fiskalnych. W 2019 roku konieczność zrealizowania wspomnianego dokumentu wystąpi wtedy, gdy klient o to poprosi. Paragon elektroniczny będzie zaś można przesłać np. na adres e-mail nabywcy (za pośrednictwem zabezpieczonego kanału).

Warto podkreślić, że wprowadzenie takiego rozwiązania nie wiąże się z wyeliminowanie z kas rejestrujących dotychczasowych mechanizmów drukujących. Innymi słowy, nowe urządzenia nadal będą umożliwiały wystawianie papierowych paragonów fiskalnych. W związku z tym, nie zniknie obowiązek wydawania klientom dokumentów tego typu. E-paragon będzie po prostu dodatkowym potwierdzeniem transakcji – z pewnością łatwiejszym i wygodniejszym do przechowywania, niż papierowy dowód sprzedaży.

Więcej kas z terminalami płatniczymi

Kasy fiskalne od 2019 roku będą znacznie częściej spotykane w towarzystwie terminali płatniczych. Już dziś w wielu punktach handlowych i usługowych można spotkać obydwa urządzenia. Natomiast wprowadzenie systemu online sprawi, że takich przypadków będzie znacznie więcej. Skąd takie założenia?

W nowych kasach fiskalnych współpraca z terminalami do kart płatniczych stanie się standardem. Co więcej, wymiana danych pomiędzy wspomnianymi urządzeniami będzie przebiegała przy użyciu jednolitego protokołu komunikacyjnego. Niewykluczone również, że ustandaryzowanie takiej współpracy przyczyni się do szybszego rozwoju nowoczesnych technologii sprzedaży. Na rynku mogą się zacząć pojawiać np. różnego rodzaju kaso-terminale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *