Branże, terminy, odliczenia, czyli zmiany w ustawie o VAT i kasy fiskalne online

Kasa fiskalna w branży kosmetycznej i kosmetologicznej

Wobec Rozporządzenia w kwestii nowych kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących, a także „uzupełniającego” go projektu nowelizacji ustawy o VAT, pojawiają się kolejne informacje, związane z przyszłym systemem fiskalizacji. Do kiedy będzie można zakupić i stosować urządzenia z papierową oraz elektroniczną kopią paragonów? Którzy przedsiębiorcy będą musieli szybciej zaopatrzyć się w kasę on-line? I co zmienia się w ustawowych odliczeniach? O tym w dzisiejszym artykule.

Kiedy obecne kasy fiskalne znikną z rynku sprzedaży?

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w kwestii nowych kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących zacznie funkcjonować z 1 stycznia 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że już wtedy wszyscy przedsiębiorcy będą musieli zaopatrzyć się w urządzenia fiskalne online lub wymienić dotychczas stosowane modele. Cały proces będzie przebiegał stopniowo i potrwa kilka lat.

Niemniej, założeniem sprawnego wdrożenia nowego systemu fiskalizacji jest jak najszybsze wycofanie z rynku i użycia dzisiejszych kas rejestrujących. A zwłaszcza dwurolkowych, szczególnie utrudniających kontrolę organom skarbowym. Planuje się więc, że modele z papierową kopią paragonów pozostaną dostępne w sprzedaży do końca 2018 roku. Tymczasem kasy zapisujące kopię paragonów w formie elektronicznej nie będzie już można nabywać od 2023 roku.

Działalności zobowiązane do szybszego zastosowania kas online

Należy zaznaczyć, że istnieją wyjątki od wcześniej opisanej reguły. Wymóg szybszej wymiany obecnych urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online obejmie branże, z którymi – według dotychczasowych ustaleń – wiąże się największe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, dotyczących ewidencjonowania obrotu oraz odprowadzania podatku należnego VAT.

Działalności te zostały podzielone na 3 grupy. W pierwszej znalazły się: sprzedaż benzyny, oleju napędowego czy też gazu do napędu silników spalinowych, a także usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. Do drugiej grupy należą usługi budowlane oraz gastronomiczne. Zaś trzecia grupa branż to: usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, usługi fitness, jak również fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. Wspomniane rodzaje działalności zostały podzielone według terminów obowiązkowego rozpoczęcia pracy z nowymi urządzeniami. W przypadku pierwszej grupy będzie to 1 stycznia 2019, drugiej – 1 lipca 2019, zaś trzeciej – 1 stycznia 2020.

Ulga za zakup kasy online… lub wymianę urządzenia

Obowiązek zastosowania kas rejestrujących on-line spotka w końcu wszystkich przedsiębiorców, którzy są zobligowani do ewidencjonowania obrotu za pomocą urządzenia fiskalnego. Dlatego też wszyscy podatnicy są szczególnie zainteresowani kwestią kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z nadchodzącymi zmianami. Pojawiają się m.in. pytania związane z odliczeniem za konieczny zakup pierwszego urządzenia fiskalnego, które – przy dopełnieniu wszelkich formalności – potrafi obecnie wynieść 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 zł.

Refundacja ta będzie również obowiązywać w przypadku online’owych kas fiskalnych. Podobnie, jak wcześniej, może to być zwrot w wysokości 90%. Pozostanie także granica kwotowa, jednak ta wzrośnie do 1 000 zł. Ulga dotyczy zarówno wymogu wymiany dawnego urządzenia na kasę online (bez utraty poprzedniego zwrotu), jak i nabycia nowego modelu. Przy czym od momentu wejścia w życie Rozporządzenia, refundacja będzie obejmowała tylko zakup urządzenia rejestrującego pozwalającego na połączenie z Centralnym Repozytorium Kas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *