Czy w 2019 roku czeka nas obowiązkowa wymiana kas fiskalnych?

Wymiana kasy fiskalnej w 2019 roku

Zagadnienia związane z wymianą urządzeń rejestrujących pojawiły się już kiedyś na tym blogu. Od tamtego czasu doszło jednak do pewnych zmian w założeniach dotyczących tak ważnego tematu. Najwięcej wiadomości pojawiło się zaś w wywiadzie z przedstawicielem Ministerstwa Finansów – opublikowanym na łamach serwisu Superbiz.pl. We wspomnianym materiale ujawniono bowiem, kiedy można się spodziewać obowiązkowej wymiany kas fiskalnych w konkretnych branżach.

Nowe kasy wcześniej w wybranych firmach

Salony fryzjerskie i kosmetyczne, warsztaty samochodowe i punkty wulkanizacji oraz firmy zajmujące się świadczeniem usług budowlanych, krótkiego zakwaterowania, fitness czy dostawą paliw. To właśnie te działalności gospodarcze mają zostać zobligowane do obowiązkowego instalowania kas online od 2019 do 2020 roku. Tak przynajmniej wynika z informacji, które przekazał ostatnio Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w MF, Wojciech Śliż. Takie rozwiązanie ma zapewnić przede wszystkim ewolucyjne wprowadzanie systemu fiskalizacji online. Co więcej, przyczyni się to do tego, że poprawiona zostanie ściągalność podatków w branżach, w których występuje największe ryzyko różnych nieprawidłowości.

Urządzenia z kopią papierową także do wymiany?

Zupełnie oddzielną kwestią, związaną z wymianą dotychczasowego urządzenia fiskalnego, jest stosowanie kasy rejestrującej z kopią tradycyjną (papierową). Od dawna wiadomo już, że ustawodawca przewiduje wycofywanie z użytku tej technologii. Ciągle jednak krystalizują się ostateczne przepisy w sprawie wspomnianych urządzeń. Obecnie najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, zgodnie z którym podatnicy będą mogli używać kas z kopią papierową do momentu, aż nie skończą się ich homologacje. Oczywiście poza wybranymi branżami. Dlatego też, kiedy w dwurolkowym urządzeniu np. zapełni się pamięć fiskalna, nie będzie można jej zastąpić kolejnym modułem. W takich okolicznościach jedynym rozwiązaniem okaże się wdrożenie kasy z nowymi funkcjonalnościami.

Refundacja części wydatku na kasę fiskalną online

Pewnym pocieszeniem dla podatników, którzy zostaną w przyszłości zobligowani do wymiany kas na urządzenia online, jest fakt, że ustawodawca pracuje również nad rozwiązaniami dotyczącymi refundacji części wydatku na nowe technologie. Niemniej jednak, w tym przypadku też trzeba poczekać na ostateczną wersję przepisów fiskalnych. Dotychczas pojawiały się bowiem różne zapowiedzi w tej kwestii.

W ostatnich wypowiedziach przedstawiciela Ministerstwa Finansów padło np. stwierdzenie, że za jakiś czas częściowo refundowany może być wyłącznie zakup kas fiskalnych online. Co więcej, obowiązująca ulga mogłaby wzrosnąć z 700 do 1 000 zł. Takie plany nie powinny nikogo dziwić. Ustawodawca chciałbym przecież, żeby nowe rozwiązania technologiczne jak najszybciej rozpowszechniły się w całej Polsce. A bez całkowitego przejścia na urządzenia online trudno to sobie wyobrazić. System zachęt, także finansowych, może w tym pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *