Jak będzie przebiegała wymiana kas rejestrujących?

Wymiana kas fiskalnych na online

Ustanowienie systemu online, w przypadku wielu firm, doprowadzi do wymiany kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy zostaną bowiem zobowiązani do stosowania urządzeń rejestrujących, które spełnią nowe wymogi oraz kryteria techniczne. Okazuje się jednak, że obecnej technologii sprzedaży nie będzie trzeba zastąpić kolejnym modelem bezpośrednio po wprowadzeniu systemu fiskalizacji online. Ustawodawca przewiduje po prostu, że wymiana kas przebiegnie stopniowo.

Jakie funkcje zyskają kasy online?

Konieczność wymiany kasy będzie spowodowana przede wszystkim tym, że nowe urządzenia zyskają szereg dodatkowych funkcjonalności. Po pierwsze, zostaną wyposażone w interfejsy komunikacyjne, które zapewnią stałą współpracę z serwerami MF. Po drugie, zaczną realizować paragony fiskalne także w formie elektronicznej. Po trzecie, będą obsługiwały standardowy protokół komunikacyjny, który zapewni współpracę z terminalem płatniczym. I wreszcie po czwarte, zapiszą i przechowają najważniejsze dane w tzw. pamięci chronionej.

Urządzenia fiskalne, które są obecnie stosowane przez polskich przedsiębiorców, nie posiadają omówionych przed chwilą rozwiązań technologicznych. W związku z tym, jeżeli podatnik nie będzie korzystał z kasy lub drukarki Online Ready (z opcją zmodernizowania), jedynym sposobem na dostosowanie działalności gospodarczej do nowych przepisów okaże się wymiana dotychczasowego modelu.

Wymiana urządzeń nawet do 2020?

Zgodnie z ostatnim projektem Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, powszechna wymiana kas fiskalnych zostanie rozłożona w czasie. Termin zainstalowania nowego urządzenia zostanie zaś uzależniony od tego, kiedy dotychczasowemu modelowi skończy się ważność homologacji GUM. W związku z tym, chociaż system online zostanie wprowadzony na początku stycznia 2018 roku, jego upowszechnienie się może potrwać nawet przez 3 kolejne lata. Wtedy bowiem wygasłyby niektóre decyzje wydane przez Główny Urząd Miar. W rezultacie, wiele wskazuje na to, że wymiana urządzeń rejestrujących zakończy się w 2020 roku.

Ulga przy wcześniejszym zakupie nowej kasy

Wszystko wskazuje na to, że ustawodawca będzie chciał zachęcać podatników do wcześniejszego zakupu nowych kas rejestrujących. Niektóre zapowiedzi mówią bowiem o tym, że w przyszłości zostanie wprowadzona dodatkowa ulga. A skorzystają z niej przedsiębiorcy, którzy na własną rękę, niezależnie od homologacji obecnego urządzenia fiskalnego, zdecydują się wcześniej wymienić technologię sprzedaży. Ponadto, refundacja części wydatku ma wynieść tyle samo, co w przypadku zakupu pierwszej kasy rejestrującej. Warto przypomnieć, że wspomniany zwrot może osiągnąć nawet do 90% wartości urządzenia – jednak nie więcej niż 700 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *