Kasy fiskalne – jakie wymogi zaczną obowiązywać od 2018 roku?

Dotychczas omawialiśmy głównie to, jak kasy fiskalne będą funkcjonowały w dalszej przyszłości, czyli w 2019 roku. A nie można przecież zapominać o tym, że sposób działania urządzeń rejestrujących zostanie zmodyfikowany na skutek zmian, do których dojdzie w 2018 roku. Mowa tutaj oczywiście o nowych regulacjach prawnych, przygotowywanych obecnie przez Ministerstwo Rozwoju oraz Finansów.

Nowe wymogi dotyczące kas rejestrujących

Na chwilę obecną trwają jeszcze prace nad Rozporządzeniem Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Przepisy te znajdują się, rzecz jasna, w fazie projektowania. Jednakże, już dziś z dużą doza prawdopodobieństwa można napisać, jakie regulacje zostaną ostatecznie wprowadzone. I wszystko wskazuje na to, że wejdą one w życie 1 stycznia 2018 roku.

Wspomniana data będzie oznaczała duże zmiany dla każdej ze stron – zarówno dla polskich podatników, jak i dla urzędników państwowych, producentów technologii sprzedaży oraz dystrybutorów kas rejestrujących. Od początku 2018 roku na rynek zaczną bowiem trafiać jedynie te urządzenia fiskalne, które spełnią wymogi nowego systemu. Innymi słowy, przedsiębiorcy będą mogli kupować tylko takie modele. Ponadto, urzędnicy zyskają łatwy dostęp do danych przesyłanych przez kasy (do serwerów MF). Będą więc mogli w kompleksowy sposób monitorować czynności wykonywane prze podatników. Z kolei od producentów zacznie się wymagać tworzenia modeli dostosowanych do wymogów zawartych we wspomnianym Rozporządzeniu Ministra Rozwoju. A co z dealerami urządzeń fiskalnych? To zapewne oni będą musieli często wyjaśniać podatnikom wprowadzone zmiany.

Wszystkie osoby, które chciałyby przeczytać więcej o planowanych zmianach, powinny zapoznać się z tym źródłem: Kasy fiskalne 2018.

Początek wymiany urządzeń fiskalnych

Wiele zapowiedzi, które towarzyszą wprowadzeniu systemu kas fiskalnych online w Polsce, jest związanych z koniecznością wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących. I niewykluczone, że proces ten rozpocznie się właśnie w 2018 roku. Co prawda, spora grupa modeli będzie jeszcze wtedy posiadała ważne homologacje GUM. Możliwe jednak, że ustawodawca postanowi wprowadzić wcześniejszy wymóg wymiany kas fiskalnych, np. w konkretnych branżach. W innym wypadku trudno będzie w ogóle rozpocząć gromadzenie danych dotyczących działań podejmowanych przez krajowych podatników (w centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *