Komu będzie przysługiwała ulga za instalację kasy fiskalnej?

Ulga za kasę fiskalną online

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, każdy przedsiębiorca, który instaluje w swojej firmie pierwszą kasę fiskalną, może skorzystać z ulgi. Taka refundacja wynosi do 90% wartości kupionego urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł. Nie bez powodu przypominamy o tym, że podatnicy mogą obniżyć koszty wdrożenia takiej technologii sprzedaży. Niedługo zmienią się bowiem zasady dotyczące przyznawania ustawowej ulgi.

Jak teraz można skorzystać z ulgi?

Ulga za instalację kasy fiskalnej od wielu lat funkcjonuje w polskim ustawodawstwie. Oprócz ustawy o podatku od towarów i usług, definiuje ją również oddzielne Rozporządzenie Ministra Finansów. Zgodnie z przepisami, refundacja przysługuje zarówno płatnikom VAT, jak i przedsiębiorcom zwolnionym z tego podatku lub wykonującym jedynie czynności zwolnione. Aby móc skorzystać z ulgi, trzeba przede wszystkim w odpowiednim terminie zacząć stosować kasę rejestrującą. Niezbędna jest również prawidłowa komunikacja z właściwym Urzędem Skarbowym, tzn. złożenie 2 zawiadomień: przedinstalacyjnego i poinstalacyjnego.

Zmiany po nowelizacji ustawy VAT

1 października ma zacząć obowiązywać ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. To właśnie w tym akcie prawnym pojawią się zapisy dotyczące kas fiskalnych online. Część nowych regulacji obejmie również zmiany w przyznawaniu ulgi za instalację pierwszego urządzenia rejestrującego. W rezultacie, w przyszłości refundacja z budżetu państwa będzie przyznawana tylko za kasy fiskalne online. Podobnie jak dotychczas, ulga wyniesie do 90% ceny urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł. Do jej otrzymania niezbędne będzie również dopełnienie wszelkich formalności, które są związane z instalacją kasy w firmie.

Sytuacja ta nie byłaby niczym nadzwyczajnym, gdyby nie fakt, że jeszcze do 2022 roku na rynku będą dostępne 2 rodzaje urządzeń fiskalnych – modele z elektroniczną kopią paragonów oraz kasy online. Ustawodawca chce jednak zachęcać podatników do wybierania technologii sprzedaży nowego typu. Dlatego też podatnicy, którzy w przyszłości postanowią kupić kasy z kopią elektroniczną, w ogóle nie będą mogli liczyć na refundację części wydatku.

Wymiana kas też będzie refundowana

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że nowelizacja ustawy VAT wprowadzi obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Taką koniecznością zostaną objęte konkretne działalności gospodarcze. Przepisy określą również terminy, do których wybrani podatnicy będą musieli wdrożyć urządzenia nowego typu.

Nietrudno chyba zgadnąć, że w wielu przypadkach wymusi to wymianę dotychczasowych kas rejestrujących. To z kolei będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorców, którzy są zobligowani do prowadzenia ewidencji przy użyciu urządzeń fiskalnych. Dlatego też ustawodawca postanowił, że również w takim przypadku podatnicy zyskają możliwość skorzystania z ulgi za kasę online. Przy wymianie dotychczasowego urządzenia też będzie przysługiwała refundacja za model nowego typu. Jej wysokość okaże się identyczna, jak w przypadku pierwszej kasy rejestrującej online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *