Najważniejsze informacje o e-paragonach fiskalnych

Informacje o e-paragonach fiskalnych

Już dziś wiadomo, że system kas online wprowadzi wiele zmian w sposobie prowadzenia ewidencji. Tak przynajmniej wynika z projektu Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, które zmieni kryteria techniczne dla urządzeń rejestrujących. Jeżeli tylko przepisy wejdą w życie w takim kształcie, a wszystko na to wskazuje, obowiązkiem podatników stanie się również realizowanie elektronicznych paragonów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy będzie trzeba wystawić e-dokument fiskalny?

Już na wstępie należy podkreślić, że nowy system fiskalizacji nie zniesie obowiązku wystawiania papierowych paragonów fiskalnych. W 2018 roku i w latach późniejszych przedsiębiorcy nadal będą musieli wydawać klientom te wydruki – bez ich (nabywców) dodatkowego starania. Na czym w takim razie będzie polegało realizowanie elektronicznych paragonów i kiedy wystąpi taka konieczność?

Cyfrową formę dowodu sprzedaży będzie trzeba „wystawić” i przesłać wtedy, kiedy poprosi o to konsument. Równocześnie jednak, funkcjonalność zapewniająca realizowanie e-paragonów ma być dostępna wyłącznie w kasach rejestrujących online. Dlatego też, jeżeli w firmie nie będzie się jeszcze znajdowało urządzenie tego typu, podatnik nie spełni prośby klienta. Jeśli jednak kasa online zostanie już wdrożona w przedsiębiorstwie, pozwoli ona na bezpieczne przesłanie paragonu elektronicznego. Dokument tego typu, za pośrednictwem systemu dystrybucji, trafi np. na adres poczty elektronicznej konsumenta.

Zmiany w zawartości paragonów

Polskie przepisy definiują nie tylko obowiązek prowadzenia ewidencji oraz konieczność wydawania klientom paragonów fiskalnych. Można w nich znaleźć także informacje na temat tego, jakie dane musi zawierać każdy dowód sprzedaży wystawiony przez kasę rejestrującą. Co w tej kwestii zmieni się po dniu, w którym zaczną funkcjonować regulacje w sprawie systemu online? Pewne jest na pewno to, że na wszystkich paragonach fiskalnych będą musiały znajdować się kody QR. W ten sposób możliwe stanie proste i szybkie identyfikowanie konkretnych dokumentów. Kod QR na paragonie będzie bowiem zawierał najważniejsze informacje na temat zarejestrowanej transakcji sprzedaży.

Korzyści wynikające z cyfrowej ewidencji sprzedaży

Zdaniem polskiego ustawodawcy, wprowadzenie do obiegu e-paragonów to jedno z najważniejszych założeń systemu kas fiskalnych online. Dzięki temu krajowi konsumenci mają zyskać znacznie łatwiejszy dostęp do dowodów sprzedaży. Ale nie chodzi tutaj jedynie o moment wydania dokumentu potwierdzającego zakup towaru lub usługi. W przypadku elektronicznych paragonów ważne będzie to, że pozwolą one na prostsze skorzystanie z prawa do zwrotu bądź reklamacji. Zniknie po prostu konieczność przechowywania papierowego wydruku z kasy.

Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z omawianej tutaj zmiany systemowej. Obecność e-paragonów fiskalnych ma się bowiem przyczynić do unowocześnienia obrotu gospodarczego oraz ograniczenia problemu, jakim jest „szara strefa”. Czy rzeczywiście uda się osiągnąć wszystkie zakładane cele? Odpowiedź na to pytanie będzie znana zapewne już w 2018 roku – wraz z pojawieniem się nowych urządzeń rejestrujących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *