Od stycznia 2019 mechaników, wulkanizatorów i stacje paliw czeka wymiana na kasy fiskalne online

Kasy online w warsztatach samochodowych i zakładach wulkanizacyjnych

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług to kolejny krok, po Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów, w kierunku modernizacji systemu fiskalizacji i unowocześnienia obrotu gospodarczego. Wśród zapowiadanych zmian znalazły się również konkretne zależności i terminy, związane z wdrożeniem kas fiskalnych on-line. Część z nich jest szczególnie istotna dla przedsiębiorców reprezentujących branżę motoryzacyjną oraz podobne.

Zmiany w ustawie o VAT, czyli system fiskalizacji online – ciąg dalszy

Projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, dotyczący warunków technicznych, jakie muszą spełniać urządzenia rejestrujące, ma już swoją ostateczną wersję. Wiemy więc, co oznacza planowana modernizacja systemu fiskalnego, jakie funkcjonalności zyskają kasy online oraz na czym będzie polegała ich komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas.

Jednak nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług dopełnia wspomniany akt prawny, który ma wejść na początku 2018 roku. Równocześnie też dostarcza więcej informacji, związanych z wdrażaniem nowego, zaawansowanego rozwiązania systemowego oraz przyszłych, współpracujących z nim technologii. Z projektu nowelizacji wynika m.in., że nabywanie kas dwurolkowych pozostanie możliwy do końca 2018 roku, zaś modeli z modułem kopii elektronicznej – do końca 2022 roku. Ponadto, fiskalizacja urządzenia online’owego nie będzie wymuszała pisemnego powiadamiania organów skarbowych o tej operacji.

Nowe kasy fiskalne szybciej w warsztatach i na stacjach benzynowych

Wdrażanie nowego systemu, a zatem i wymiana kas fiskalnych, będzie procesem rozciągniętym w czasie. Niemniej, zgodnie z projektem nowelizacji, w niektórych przypadkach zajdzie konieczność szybszego wdrożenia urządzeń rejestrujących online. Jak wynika z treści uzasadnienia, wymóg ten będzie dotyczył działalności, które są szczególnie narażone na nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania obrotu.

Wcześniejsze wdrożenie urządzeń rejestrujących online będzie obowiązywało m.in. podatników z branż oferujących usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, a także sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego czy też gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych. Co za tym idzie, działalności, jakie czeka najszybsza wymiana kas fiskalnych, to: naprawa, konserwacja i przebudowa pojazdów samochodowych, przeglądy techniczne, lakierowanie i malowanie aut, wymiana części samochodowych, a także zakłady wulkanizacyjne, stacje benzynowe, punkty paliwowe i tym podobne.

Przedsiębiorstwa zaliczające się do wspomnianych branż będą musiały rozpocząć pracę z użyciem nowych kas fiskalnych on-line już 1 stycznia 2019 roku. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie, podatników z tego typu działalności zakup kasy online lub wymiana dotychczasowego urządzenia czeka jeszcze w 2018 roku.

Nowe odliczenie dla kas fiskalnych online

Koszty związane z zakupem kasy fiskalnej lub wymianą na urządzenie online najszybciej spotkają warsztaty samochodowe, stacje paliw, punkty wulkanizacyjne oraz podobne działalności. Niemniej, podobnie jak w przypadku modeli z papierową lub elektroniczną kopią paragonów, tu również będzie można liczyć na refundację. Ulga za zakup pierwszej kasy fiskalnej on-line – bądź w ramach koniecznej wymiany na takie urządzenie – będzie mogła wynosić 90% wydanej kwoty netto, jednak nie więcej, niż 1 000 zł. Co więcej, jeśli chodzi o drugą z wymienionych sytuacji, nowe odliczenie nie oznacza wymogu zwrotu poprzedniego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *