Rezultaty wprowadzenia kas fiskalnych online

Wiele osób zadaje sobie dziś pytanie: Jakie rezultaty przyniesie wprowadzenie w Polsce systemu kas fiskalnych online? Oczywistym skutkiem takiej zmiany wydaje się zmodyfikowanie sposobu działania dotychczasowych urządzeń rejestrujących. Niemniej, system online może także wpłynąć na inne obszary funkcjonowania naszego państwa, np. na zwiększenie roli obrotu bezgotówkowego we wszystkich płatnościach. Czego jeszcze należy się spodziewać m.in. w 2019 roku?

Nowe kasy fiskalne a monitorowanie transakcji

Jednym z celów wprowadzenia systemu kas online jest z pewnością skuteczniejsze monitorowanie i analizowanie czynności podejmowanych przez polskich przedsiębiorców. Archiwizowanie danych, które będą dotyczyły m.in. dokonywanych transakcji sprzedaży, pozwoli po prostu na łatwiejsze wyłapywanie różnych nieprawidłowości. W związku z tym, system online przyczyni się do lepszej ściągalności należnych podatków oraz zwiększy wpływy do budżetu państwa. A na tym skorzystają wszyscy obywatele. Uszczelnienie systemu podatkowego przełoży się bowiem na realizowanie większej liczby inwestycji oraz szybszy rozwój całego kraju.

W 2019 roku nowe rozwiązania będą także korzystne dla tych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swoje działalności gospodarcze w ramach uczciwej konkurencji na rynku. Zgodnie z założeniami polskiego ustawodawcy, system urządzeń fiskalnych online wpłynie na zmniejszenie tzw. szarej strefy.

Więcej płatności bezgotówkowych

Powszechnie wiadomo, że obrót bezgotówkowy jest znacznie tańszy w obsłudze i łatwiejszy do monitorowania, niż płatności dokonywane gotówką. Każdy przelew środków zostawia przecież po sobie jakiś ślad. Ponadto, produkowanie i przechowywanie pieniędzy elektronicznych kosztuje mniej, niż w przypadku tych wykonanych z papieru. Natomiast ustanowienie w Polsce systemu online sprawi, że wszystkie kasy fiskalne, które będą dopuszczane do sprzedaży w 2018 i 2019 roku, zagwarantują płynną komunikację z terminalami płatniczymi. Co za tym idzie, z pewnością zwiększy się liczba punktów handlowych oraz usługowych oferujących finalizowanie transakcji w formie elektronicznej.

E-paragony z kas rejestrujących

Na wprowadzeniu systemu online skorzystają także krajowi konsumenci. W 2019 roku każdy klient, który kupi jakiś towar lub skorzysta z usługi oferowanej przez daną firmę, będzie mógł poprosić o wystawienie i przesłanie e-paragonu fiskalnego (np. na swój adres mailowy). Natomiast kasa rejestrująca pozwoli na bezpieczne i skuteczne wykonanie tego zadania. Pytanie jednak, jakie korzyści płyną z posiadania elektronicznych paragonów? Odpowiedź jest prosta – dokumenty tego typu umożliwią łatwiejsze skorzystanie z prawa do zwrotu lub reklamacji towaru. Konsumenci nie będą bowiem musieli gromadzić wielu papierowych wydruków, które, jeśli nie przechowuje się ich w odpowiednich warunkach, mogą wyblaknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *