W 2019 działalności budowlane i gastronomiczne wymienią kasy fiskalne na online

Kasy fiskalne on-line w usługach gastronomicznych i budowlanych

Projekt zmian w ustawie o podatku VAT zakłada stopniowe, ewolucyjne wdrażanie nowoczesnego systemu fiskalizacji. W związku z tym, kasy rejestrujące online będą zastępować dotychczas stosowane urządzenia na przestrzeni kilku kolejnych lat. Jednak istnieją branże, w przypadku których proces ten ulegnie przyspieszeniu. Do nich zaliczają się także przedsiębiorstwa prowadzące działalność gastronomiczną oraz budowlaną.

Kasy fiskalne on-line już w 2019 roku!

Poza Rozporządzeniem Ministra Finansów i Rozwoju, które wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku oraz określa warunki techniczne dla stosowanych w przyszłości kas online, został opracowany również projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zawiera on konkretne informacje, dotyczące procesu wdrażania nowego systemu fiskalizacji – takie, jak choćby terminy wycofania obecnych urządzeń na rzecz modeli umożliwiających transmisję danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Z treści tego projektu wynika jasno, że chociaż cała operacja, polegająca na pełnym zastosowaniu wspomnianego rozwiązania informatycznego, będzie rozciągnięta w czasie i może potrwać nawet do 2023 roku, to jednak nie w każdym przypadku. Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami, działalności reprezentujące niektóre branże, zostaną zobligowane do wcześniejszego rozpoczęcia pracy z użyciem nowych technologii. Zakup kas fiskalnych online lub też wymiana dotychczasowych urządzeń ma odbyć się szybciej również w przedsiębiorstwach oferujących usługi gastronomiczne bądź budowlane.

Zatem od 1 lipca 2019 roku kasy fiskalne online powinny stosować między innymi wszystkie kawiarnie, bary i puby, a także wszelkie lokale gastronomiczne: restauracje, bistra, jadłodajnie czy też bary mleczne i sałatkowe. Te same zasady obejmują fast foody, food trucki, snack-bary, jak również firmy oferujące usługi cateringowe czy diety pudełkowe. Z drugiej strony, kasy fiskalne on-line od 1 lipca 2019 będą musiały być wykorzystywane w przedsiębiorstwach, w których oferowana jest budowa, rozbudowa, przebudowa, renowacja, konserwacja lub rozbiórka obiektów budowlanych, remonty domów, mieszkań i lokali użytkowych, związane z tym prace montażowe.

Oznacza to, że aby świadczyć usługi gastronomiczne lub budowlane zgodnie z kryteriami uwzględnionymi w projekcie nowelizacji – a więc przy zastosowaniu kas fiskalnych online od 1 lipca 2019 – firmy te będą musiały wcześniej zaopatrzyć się i zafiskalizować odpowiednie urządzenia. Czyli do końca czerwca 2019 roku.

Nowa ulga dla kas fiskalnych online

Przedsiębiorcy reprezentujący branżę gastronomiczną czy budowlaną, podobnie jak wielu innych, często pytają o to, jakie będą koszty wymiany kas fiskalnych na online. Jak pamiętamy, obowiązek zakupu pierwszego takiego urządzenia wiązał się z prawem do zwrotu części wydanej kwoty z budżetu państwa. Tym razem zaś, często pomimo obecności kas rejestrujących, zajdzie konieczność wdrożenia nowych technologii.

Zgodnie ze wspomnianym projektem, tak samo, jak miało to miejsce w przypadku urządzeń fiskalnych z papierową lub elektroniczną kopią paragonów – kwestia refundacji będzie też dotyczyć modeli połączonych z serwerami Ministerstwa Finansów. Co więcej, ulga obejmie zarówno zakup pierwszej kasy fiskalnej, jak i wymóg wymiany na nią obecnie użytkowanych technologii. Dodatkowo, jeśli chodzi o drugą z wymienionych sytuacji, otrzymanie zwrotu nie będzie wiązało się z utratą poprzedniej refundacji. Natomiast, o jak wysokim zwrocie mówimy? Może to być nawet 90% wydanej kwoty (netto), lecz nie więcej, niż 1 000 zł. Pamiętajmy też, że ulga ta dotyczy jedynie kas fiskalnych online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *