Przepisy w sprawie kas fiskalnych online – projekt Rozporządzenia

Projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju

W systemie fiskalizacji online będą działały nowe urządzenia rejestrujące, które zyskają dodatkowe funkcjonalności. O jakie rozwiązania technologicznie konkretnie chodzi? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć już teraz – w projekcie Rozporządzenia MR, w sprawie kryteriów i warunków technicznych, które muszą spełniać kasy oraz drukarki fiskalne dopuszczone do eksploatacji.

Nowe kasy rejestrujące już od 2018 roku

Jedną z kluczowych informacji, która znalazła się w projekcie Rozporządzenia Ministra Rozwoju, jest termin wejścia w życie nowych kryteriów technicznych. Wspomniany dokument zakłada bowiem, że zmodyfikowane regulacje zaczną obowiązywać już na początku 2018 roku – nawet bez trwającego 14 dni vacatio legis. Innymi słowy, niewiele czasu pozostało do momentu, aż na polski rynek zaczną trafiać urządzenia z dodatkowymi technologiami.

Warto przypomnieć, że zgodnie z założeniami systemu fiskalizacji online, wszystkie kasy fiskalne mają zacząć stale współpracować z serwerami Ministerstwa Finansów (zwanymi także „centralnym repozytorium MF”). A to z kolei oznacza, że każde urządzenie, dopuszczone do eksploatacji po 1 stycznia 2018 roku, będzie musiało posiadać odpowiedni interfejs komunikacyjny (służący do transmisji danych). Ponadto, w całej zmianie istotne jest zwiększenie roli obrotu bezgotówkowego oraz zapewnienie krajowym konsumentom dostępu do elektronicznych dowodów sprzedaży. Dlatego wszystkie nowe kasy rejestrujące zyskają odpowiedni protokół komunikacyjny, który zagwarantuje współpracę z terminalami płatniczymi, jak również pozwolą na realizowanie e-paragonów.

Przepisy a rynek fiskalny

Polscy podatnicy nie są jedyną grupą, która jest zainteresowana tym, jak będzie wyglądał i działał system kas fiskalnych online. Kwestia ta ma również bardzo duże znaczenie dla producentów technologii sprzedaży, działających aktualnie na polskim rynku. I nic w tym dziwnego… To bowiem oni będą musieli w pierwszej kolejności dostosować urządzenia rejestrujące do nowych wymogów technicznych. Co więcej, zmiany w przepisach z pewnością będą miały wpływ na dystrybutorów kas fiskalnych.

Więcej na temat projektu Rozporządzenia Ministra Rozwoju przeczytacie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *