Przepisy w sprawie kas fiskalnych online – projekt Rozporządzenia

Projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju

W systemie fiskalizacji online będą działały nowe urządzenia rejestrujące, które zyskają dodatkowe funkcjonalności. O jakie rozwiązania technologicznie konkretnie chodzi? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć już teraz – w projekcie Rozporządzenia MR, w sprawie kryteriów i warunków technicznych, które muszą spełniać kasy oraz drukarki fiskalne dopuszczone do eksploatacji.

Nowe kasy rejestrujące już od 2018 roku

Jedną z kluczowych informacji, która znalazła się w projekcie Rozporządzenia Ministra Rozwoju, jest termin wejścia w życie nowych kryteriów technicznych. Wspomniany dokument zakłada bowiem, że zmodyfikowane regulacje zaczną obowiązywać już na początku 2018 roku – nawet bez trwającego 14 dni vacatio legis. Innymi słowy, niewiele czasu pozostało do momentu, aż na polski rynek zaczną trafiać urządzenia z dodatkowymi technologiami.

Warto przypomnieć, że zgodnie z założeniami systemu fiskalizacji online, wszystkie kasy fiskalne mają zacząć stale współpracować z serwerami Ministerstwa Finansów (zwanymi także „centralnym repozytorium MF”). A to z kolei oznacza, że każde urządzenie, dopuszczone do eksploatacji po 1 stycznia 2018 roku, będzie musiało posiadać odpowiedni interfejs komunikacyjny (służący do transmisji danych). Ponadto, w całej zmianie istotne jest zwiększenie roli obrotu bezgotówkowego oraz zapewnienie krajowym konsumentom dostępu do elektronicznych dowodów sprzedaży. Dlatego wszystkie nowe kasy rejestrujące zyskają odpowiedni protokół komunikacyjny, który zagwarantuje współpracę z terminalami płatniczymi, jak również pozwolą na realizowanie e-paragonów.

Przepisy a rynek fiskalny

Polscy podatnicy nie są jedyną grupą, która jest zainteresowana tym, jak będzie wyglądał i działał system kas fiskalnych online. Kwestia ta ma również bardzo duże znaczenie dla producentów technologii sprzedaży, działających aktualnie na polskim rynku. I nic w tym dziwnego… To bowiem oni będą musieli w pierwszej kolejności dostosować urządzenia rejestrujące do nowych wymogów technicznych. Co więcej, zmiany w przepisach z pewnością będą miały wpływ na dystrybutorów kas fiskalnych.

Więcej na temat projektu Rozporządzenia Ministra Rozwoju przeczytacie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *